Ha valaki Budapest X. kerületére, azaz Kőbányára gondol, lerobbant gyárak, sötét udvarok, hatalmas szemétlerakók jutnak az eszébe.
Pedig a városrész mára már jelentősen megváltozott. A gyárak közül, amelyik megmaradt az elmúlt két évtized viszontagságai között korszerű, modern, világpiacra termelő üzem lett. Amelyik megszűnt, annak helyén lakótelep nőtt ki a földből. Az egykori szemétlerakók helyén ma parkok, zöldterületek vannak.
Ezzel együtt Kőbánya megőrizte korábbi gyárváros jellegét, de ugyanakkor élhető kerületté vált.
A városrész történetéről rengeteg írás, könyv jelent meg. Nem véletlen, hiszen Kőbánya mindig fontos szerepet játszott a főváros életében és gazdasági életében. A középkorban itt tartottak a rákosi országgyűléseket, innen bányászták a főváros építéséhez használatos építőköveket, ez volt az a kerület, ahol a legtöbb és legváltozatosabb jellegű ipar települt, a fémipartól a gyógyszergyártáson át a televíziógyárig.
Volt olyan időszak, amikor 35-40 ezer munkás dolgozott és lakott itt. Ennek tudható be, hogy Kőbánya története igen jól dokumentált, akár az üzemek történetéről, akár az itt található intézményekről vagy az egykori lakókról szeretne az érdeklődő megtudni valamit, találhat elegendő forrást.
Kőbánya története és fontosabb eseményeit számos emlékérem, emlékplakett őrzi. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a kerületben számos olyan üzem, gyár működött, melyben a plakettek elkészítéséhez, legyártáshoz szükséges szaktudás megvolt.
Csak a két világháború között több mint 20 fémipari üzemet számolhattunk meg, köztük a MÁVAG és a MÁV Járműjavítót, ahol több ezer ember dolgozott. De működtek itt alumíniumüzemek, és ne felejtkezzünk el a kerámia anyagokat előállító tégla és porcelángyárakról sem.
A Kőbányához kapcsolódó emlékérmek és plakettek sok fontos kerületi létesítmény, esemény emlékét megőrizték - bizton állítható, hogy ez az a kerület, mely a legtöbb ilyen kis műtárgyat mondhat magáénak.
Az alábbiakban a lehetőségekhez mérten igyekeztem az egyes darabok keletkezésének körülményeit, a hozzájuk kapcsolható eseményt vagy intézményt, üzemet is bemutatni, de a teljes körű feltárásuk még további kutatómunkát igényel. Az olyan neves, nagy cégek, mint az Richter Gedeon, vagy a Dreher Sörgyár bemutatása természetesen nem lehetséges itt a kellő részletességgel, de nincs is rá szükség, hiszen ezekről számtalan tanulmány megtalálható a net-en, a könyvekben.
Ha a kedves Olvasó tud segíteni nekem a bemutatott tárgyakhoz kapcsolódó információkkal, kérem, keressen meg az oldalak alján található elérhetőségen.
Fémipari üzemek, gyárak
Söripar, élelmiszeripar
Gyógyszergyártás
Műszeripar, gépipar
Intézmények, társadalmi szervezetek
Események, mozgalmak
|