![]()
I. KONFERENCIÁJÁN ELHANGZOTT ELŐADÁSOK BUDAPEST 2018. SZEPTEMBER 14. |
![]() |
![]() |
(Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat) Bányászati múzeumok a weben-hogyan tovább?
Múzeumjaink megjelenése a digitális világban.
A konferencia előkészítése során igyekeztünk a világhálón keresni a múzeumjainkat, kiállítóhelyeinket. A spektrum eléggé sokszínű.
Egy-két kivétellel a bányászati múzeumok honlapjai, és azokon a legfontosabb, például a kiállítások bemutatása, az elérhetőségek nem frissülnek, volt, ahol a megadott telefonszám egy magánlakáson csörgött ki. És ez sajnos a nagyobb múzeumokra is elmondható. Van olyan nagyobb múzeumunk, ahol az internetes oldal címlapján még a 2016-2017-es karácsonyi-újévi nyitva tartásról találhatók információk. Sok intézmény internetes honlapja még az 1990-es éveket idézi.
Ha valaki az interneten keres valamit, főleg, ha a családjának keres szabadidős programot, akkor a célja az, hogy egy-két kattintással eljusson a legfontosabb információkhoz. S egy-egy intézmény, program akkor van nyerő helyzetben, ha első helyen van a keresőben.
Ennek megvannak a módszerei, a megfelelő technikái.
Ha valaki 2018-ban geológiai térképet keresett az interneten, elsőként az MBFSZ honlapja, azon belül is a geológiai térképek fejezet jelent meg a keresőben – ebben az évben eddig 81342 alkalommal kattintottak rá ezekre az oldalakra. Ez több mint 13000 látogatót jelentett, hiszen tudjuk, hogy egy-egy látogató többször is visszatér.
Fontos adat, hogy az utóbbi évek technikai fejlődésének köszönhetően ennek a számnak ma már több mint 15%-a mobiltelefonról indított keresés volt.
Miért fontos ez a múzeumjaink számára? Nem csak azért, mert megfelelő tálalás esetén megtalálják a múzeumokat, a programokat, de például azért is, mert ebből akár még bevételi lehetősége is lehet egy-egy intézménynek: a sűrűn látogatott oldalak reklámbevétellel is szolgálhatják tulajdonosaikat.
Az MBFSZ-en belül kialakítottunk egy térképes keresőrendszert, amely a ma már általánosan elterjedt google-térkép platformon működik. Az egyes tájegységeken belül csoportosítva vannak a kiállítóhelyek, és ráközelítve a körzetre, válnak széjjel a települések és az intézmények.
Az előadáson bemutatásra került a rendszer.
Amennyiben a jelenlevők egyetértenek vele, az MBFSZ térképszerverére és ezzel honlapjára felkerülne ez a rendszer. Ám csak akkor működik jól, ha az adatok folyamatosan frissülnek, amibe beletartoznak az elérhetőségek, a nyitva tartások és minden olyan információ, ami a látogatók számára fontos lehet.
Ehhez kapcsolódóan lehetővé tesszük, hogy a mostani próbaverzióhoz mindenki hozzászólhasson, javaslatot tegyen. Kérjük a bemutatott oldalon a felkínált lehetőséggel éljenek.
A térkép átmenetileg itt érhető el: map.mbfsz.gov.hu/muzeumok
Ha valami részletesebben érdekel, esetleg
segítségre van szükséged: |