MAGYARORSZÁGI BÁNYÁSZATI MÚZEUMOK ÉS KIÁLLÍTÓHELYEK
I. KONFERENCIÁJÁN ELHANGZOTT ELŐADÁSOK
BUDAPEST
2018. SZEPTEMBER 14.
Hadobás Sándor
(Rudabánya)
Együttműködés a bányászati gyűjtemények között - múlt, jelen, jövő


A rudabányai Bányászattörténeti Múzeum volt munkatársaként, 13 éven át vezetőjeként, illetve jelenleg a Bányászattörténeti Kutatások Alapítvány Kuratóriumának elnökeként szer-zett tapasztalataimat osztom meg a konferencia résztvevőivel a bányászati múzeumok múltbeli és jelenlegi együttműködéséről, illetve teszek javaslatokat az e téren lehetséges és kívánatos jövőbeli teendőkre.

Az első önálló hazai bányászati gyűjtemény 1956. szeptember 2-án nyílt meg Rudabányán, amely később (1965-től 2006-ig) országos gyűjtőkörű szakmúzeummá alakult. A következő évben kezdte meg működését Sopronban a Központi Bányászati Múzeum. Később újabb bányászati gyűjtemények alakultak, és szinte minden bányavállalat létrehozta a saját üzemtörténeti bemutatóhelyét, vagy legalább munkatársakat bízott meg e terület feladatainak ellátásával. 1964-ben alakult meg a Műszaki Emlékeket Gyűjtő és Nyilvántartó Csoport, amelynek eredményedként 1972-ben létrejött az Országos Műszaki Múzeum. Ez az intézmény lett a már létező iparági szakmúzeumok (közöttük a bányászati gyűjtemények) hálózatának irányítója, felügyeleti intézménye és együttműködésük egyik fő szervezője.

1980-ban már kilenc bányászati múzeum működött hazánkban, 41 főállású és 30 részmunkaidős szakemberrel. Közöttük a kezdetektől fogva széles körű együttműködés alakult ki, amit az iparágon belül egyébként is meglevő szakmai kapcsolatok alapoztak meg. Az illetékes minisztérium, az OMM vagy más szervek által összehívott vezetői értekezletek, a különböző megemlékezések, ünnepségek, konferenciák, tapasztalatcserék stb. révén a bányászati múzeumok munkatársai rendszeres kapcsolatban álltak egymással. Idővel közös időszaki vagy vándorkiállításokra, muzeális tárgyak, szakkönyvek alkalmi vagy tartós kölcsönzésére, több intézmény összefogásával létrejött nagyrendezvényre, kiadványok megjelentetésére került sor.

A bányászati múzeumok helyzete az 1980-as évek második felétől rohamosan romlott, s különösen a rendszerváltozást követő években kritikussá vált. Sorra szűntek meg az addig stabil anyagi hátteret biztosító bányavállalatok, ezért új fenntartót és finanszírozási lehetőséget kellett találniuk a gyűjteményeknek. Az együttműködés korábbi formái ugyan továbbra is fennmaradtak, de jóval ritkábbak lettek. 2006-ban felbomlott az addig jól működő országos műszaki múzeumi hálózat, ami újabb problémákat okozott. A beszűkült publikációs lehetőségek pótlására 2006-ban Rudabányán megindult a Bányászattörténeti Közlemények című periodika, amely a bányászati múzeumok munkatársainak, intézményi és egyéni kutatóknak a tanulmányait közli. A pályázati lehetőségek kihasználása fontos feladat, de a működési feltételek javítását ezen az úton nem lehet megoldani. Pozitív fejlemény napjainkban a nagy projektek megvalósítása (például Dorog, Edelény).

A jövő legfontosabb feladata a bányászati múzeumok működésének biztos anyagi alapokra helyezése. Enélkül nem lehet előbbre lépni. Növelni szükséges a szakemberek számát, javítani a munkafeltételeket, bővíteni a technikai lehetőségeket, korszerűsíteni a raktározást, megoldani a múzeumi tárgyak rendszeres állagvédelmét, az előírásoknak megfelelően végezni a nyilvántartást és a leltározást, és még sorolhatnánk a feladatokat. A felsorolt területeken is kialakítható együttműködés az egyes intézmények között. Fontos lenne létrehozni egy érdekvédelmi szervezetet, úgy például, mint ahogyan a tájházak tették (Tájházszövetség), és elnevezhetnénk mondjuk Magyar Bányászati Múzeumok, Gyűjtemények és Kiállítóhelyek Szövetségének, vagy egyszerűen csak Magyar Bányászati Múzeumi Szövetségnek. Mindezek mellett továbbra is élni kell az együttműködés korábban kialakult és bevált formáival, kiegészítve az újabb lehetőségekkel.

Az ezeréves magyar bányászat múzeumainkban őrzött történeti és tárgyi emlékei fontos részét képezik a nemzeti kulturális örökségnek. Megérdemlik, hogy több figyelmet és megbecsülést kapjanak.


Ha valami részletesebben érdekel, esetleg segítségre van szükséged: