MAGYARORSZÁGI BÁNYÁSZATI MÚZEUMOK ÉS KIÁLLÍTÓHELYEK
I. KONFERENCIÁJÁN ELHANGZOTT ELŐADÁSOK
BUDAPEST
2018. SZEPTEMBER 14.
Dr. Farkas Géza
(Perlit '92 Kft, Pálháza)
A perlit 60 éves története

A Perlit-92 Kft 60 éve működik, jelenleg 100%-os magyar tulajdonként. Két külszíni bányával, egy előkészítő művel és egy vasúti átrakó üzemmel rendelkezik. Jelenleg 16 országban több mint 40 vevővel állunk kapcsolatban.

A perlit egy környezetbarát vulkáni üveg, mely duzzasztás után kiváló hő és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Azonban a szűrő tulajdonságai és a vízmegtartó képessége is rendkívül figyelemre méltó.

Fő felhasználási területe az építőipar, szűrőipar, mezőgazdaság, gyógyszeripar, környezetvédelem.

Pálházán a bányászat első emlékművét tíz évvel ezelőtt avattuk fel. Pár évvel később az Önkormányzat épületében került kialakításra a Perlit Múzeum, egy Vadászati Kiállítás társbérlőjeként. 2017-ben a Vadászati Kiállítás elköltözött, és helyére a Perlit-92 Kft-nél kialakított belső múzeum anyaga került át. Ennek avatására 2017 október 12-én került sor, amikor is az amerikai székhelyű Nemzetközi Perlit Intézet Magyarországon (Budapesten és Pálházán) tartotta éves európai közgyűlését.

A Perlit Múzeumban került elhelyezésre egy szép ásvány gyűjtemény, Benke István úgynevezett „Nápolyi szekrénye”, melyben Selmecbánya történelmi makettjét láthatjuk, valamint híres türelemüvegei.

A látogatók megtekinthetik a perlit bányászattal kapcsolatos emlékeket, képeket, a mádi őrlőüzem makettjét, és bemutatjuk számukra a különböző perlit termékeket és az azokból készült félkész és késztermékeket. A kiállítás látványos kelléke az a mérleg, amely megmutatja, hogy egy liter perlitből, hogyan lesz 20 liter duzzasztott perlit.

2016-ban Liffa Aurél emlékére készítettünk egy emléktárót, amely a jelenlegi bánya területén tekinthető meg. Ehhez elkészíttettünk egy, a XVIII. században elterjedt bányacsillét, melynek neve „magyar csille volt”, és különlegessége, hogy elöl kisebb méretű kerekekkel rendelkezik, így bármelyik irányba könnyebben fordítható, mint a hagyományos bányacsillék.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt Pálházán a Polgármesteri Hivatal épületében kialakított Perlit Múzeumban. Természetesen minden bányász barátunknak ingyenes a látogatás.

Hazánkban a legnagyobb bányászati múzeumok „gépskanzenként” működnek, aminek jelentős anyagi vonzata is van – hiszen a berendezések fenntartása, karbantartása pénzbe kerül –, így ez a legdrágább múzeumtípus.

Külföldön, nálunk nyugatra ez egészen másképp fest. Hihetetlen, de még a francia Riviérán, a Cote d’ Azuron is létezik bányászati múzeum, és az ott a pihenésüket töltők szívesen látogatják meg.

A külföldi példák közül kiemelkedő a skóciai nemzeti Bányászati Múzeum, vagy az esseni hasonló gyűjtemény. Mindkettő területét a bányászat leállítása után azonnal műemlékké nyilvánították, ám Magyarországtól eltérően rögtön életet is leheltek a meghagyott épületekbe, így azok nem lettek az enyészetté, mint Pécsett a bezárt bányákhoz tartozó Széchenyi-akna vagy az István-akna épülete.

Az előbbi jelentős nemzetközi díjat kapott a kultúrafelfogás határainak kitolása miatt. A kiállítás lépcsőzetesen épül fel, ami egészen új lehetőségeket kínál. Nem csak kiállítási tér, de egyben közösségi központ, a különféle szakmai rendezvények mellett az adott település programjainak helyszíne is.

Magyarországon is ez lehet az irány, de tudni kell, hogy a hazai két nagy országos múzeum nem pótolhatja a helyi gyűjteményeket, mert ezek lehetnek igazán hatással a közösségekre. Mint kiállítótér, de közösségi térként is, és egyúttal a technikatörténet őrzőiként.


Ha valami részletesebben érdekel, esetleg segítségre van szükséged: