MAGYARORSZÁGI BÁNYÁSZATI MÚZEUMOK ÉS KIÁLLÍTÓHELYEK
I. KONFERENCIÁJÁN ELHANGZOTT ELŐADÁSOK
BUDAPEST
2018. SZEPTEMBER 14.
Dr. Kalocsai Zoltán
(Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület)
A Csolnoki Bányászklub Bányászati és Ásványgyűjteménye


Csolnok életében nagy horderejű változást a barnakőszén fellelése hozott a 18. század végén. Csolnok határában lévő Miklós-berekre kiadott engedély alapján 1781-től számítjuk a dorogi szénmedencében a bányászat kezdetét. A nehéz, veszélyes, megerőltető fizikai munka jólétet, biztos megélhetést jelentett a falu lakóinak. Az utolsó csolnoki bánya 1978-ban fejezte be a termelést. Az eltelt majd 200 év alatt közel 38 millió tonna szenet adtak az országnak ezek a csolnoki bányák, ami a dorogi szénmedence termelésének 1/3-a.

A helyiek életmódját és hagyományait egyszerre határozta meg a bányászat, a bányamunka, fúvószenekar őrzi a zenei hagyományokat, az énekkarok kötelességüknek érzik, hogy programjukba felvegyék azokat a bányászdalokat, amelyeket már hosszú évek óta ismernek itt.

2001. december 4-én, Szent Borbála napján kezdődött meg nem bejegyzett szervezetként, Bányász Klub elnevezéssel a bányász hagyományőrző tevékenység, majd 2012 decemberében került megalakításra bejegyzett civil szervezetként a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület. Az egyesületi tevékenységet 5 tagú elnökség irányítja, az egyesületnek jelenleg 51 tagja van.

A dorogi szénmedence legjelentősebb bányászati gyűjteményét folyamatos, önkéntes közösségi munkával sikerült létrehozni. A volt Bányász Munkásotthon udvarán a különböző bányatérségeket bemutató mérethű szabadtéri tárlat került kialakításra a kornak megfelelő szerszámokkal, bányavasút csillékkel, bányaüzemi kovácsműhely, villamos bányamozdony, mentőkocsi, szivattyúk, ventilátorok, csillék különféle szállító eszközök kerültek elhelyezésre.

2016-2017-ben a bányászati és ásványgyűjtemény épülete teljes tetőszerkezetének a cseréje, a 164 négyzetméter összterületű 5 kiállító terem teljes felújítási munkáit az önkormányzattal, vállalkozókkal, rengeteg önkéntes közösségi munkával sikerült elvégezni, a gyűjteményt így megújult, kulturált körülmények között tudjuk az érdeklődőknek megmutatni.

Az egyesület közreműködik más helyi civil szervezetek és az önkormányzat rendezvényein, vagy ilyen rendezvényeknek helyszínt biztosít. Minden évben a szeptemberi hagyományos bányásznapon és decemberben a Borbála-napon bensőséges hangulatú ünnepségen tisztelgünk a bányász szakma előtt, tavasszal majálist, az év többi részében egyéb rendezvényeket tartunk.

Támogatásokból, adományokból, pályázatokból, az SZJA 1%-ából, rendezvényi bevételekből és kiegészítő jellegű vállalkozási tevékenységekből, Csolnok Község Önkormányzatával összefogva sikerült biztosítani és továbbfejleszteni azt a jelentős értéket, települési látványosságot, amit a bányászati és ásványgyűjtemény képvisel. Az egyesület működtetni tud egy tradicionális közösségi teret. Az elért eredményekhez legnagyobb mértékben a tevékenység iránt elhivatottságot vállaló, a bányászathoz még kötődő emberek, vállalkozások közösségi munkája, anyagi áldozatvállalása járult hozzá.

A bányászati és ásványgyűjtemény az országos Kéktúra nyomvonala által érintett Szent Borbála Bányásztemplom közelében, korhű környezetben állít emléket nemcsak Csolnok, hanem az egész dorogi szénmedence bányászatának.

A gyűjtemény megtekinthető hétvégeken 16-18 óra között, illetve előre egyeztetett időpontban.


Ha valami részletesebben érdekel, esetleg segítségre van szükséged: