FELHÍVÁS A BÁNYÁSZATTÖRTÉNETI KÖZLEMÉNYEK

című folyóirat fennmaradásáért

 

A folyóirat 2006-ban indult, az első és máig az egyetlen önálló periodika ebben a speciális tárgykörben. Évente 2 száma jelenik meg, változó (összesen 220-260 oldal) terjedelemben, szerkesztője a kezdetektől Hadobás Sándor. Egy-egy szám 10-15 közleményt tartalmaz ciklusokba rendezve (Tanulmányok, Közlemények stb.). Eddig 24 szám, 12 évfolyam jelent meg, körülbelül 280 írással. A szerzők a bányászat- és a kohászat-történet legjobb hazai szakemberei közül kerültek ki, sőt külföldi (cseh, szlovák, erdélyi) munkatársak is voltak.

A Bányászattörténeti Közleményekben megjelent tanulmányokra való hivatkozás egyre gyakoribb a hazai szakirodalomban, és már külföldi) szlovákiai) hivatkozások is történtek. Sajnos a kiadó, az Érc- és Ásványbányászati Múzeum Alapítvány anyagi lehetőségei lassan kimerülnek (a mai bányavállalatoktól ugyanis már nem kap támogatást), ezért jövőbeli megjelenését veszély fenyegeti. A 2017-es évfolyam pedig a lap történetében először összevontan látott napvilágot átcsúszva 2018 januárjára. Egy-egy füzet (120-150 példány) költsége mindössze a nyomdaköltségből (150-200 ezer Ft) állt, mert a szerzők eltekintettek a tiszteletdíjtól, és a szerkesztő sem kapott „fizetést” a nyomdakész kézirat elkészítéséért. Ez utóbbi munka nem egyszerű technikai feladatot jelentett, hanem mindent, ami egy folyóirat esetében előfordulhat: nyelvi-stilisztika szerkesztést, szükség esetén ténybeli javítást, kiegészítést, jegyzetek készítését, képszerkesztést, az anyag nyomdába juttatását, a kész kiadvány elszállítását, majd terjesztését, postázást stb.

A 2018-as évben még biztosítottak a pénzügyi feltételek, de azt követően már külső segítségre lesz szükség az életben maradáshoz.

 

Bányászattörténeti Kutatások Alapítvány

 

Az alapítvány 2008-ban jött létre, azzal a céllal, hogy a bányászhagyományokat a legszélesebb értelemben gyűjtse, dokumentálja, publikálja, terjessze. Az eltelt 10 évben vállalt kötelezettségeinek az alapítvány eleget tett: hatalmas szakmai dokumentációs és könyvanyagot, tovább tárgyegyüttest gyűjtött össze, melyeket különböző módokon hasznosított. A tárgyakból vándorkiállításokat rendezett, amelyeket iskolákban, művelődési házakban és más helyeken mutatott be.

Az alapítvány segíti a Bányászattörténeti Közlemények szerkesztését, illetve anyagának összegyűjtését, illetve a folyóiratban jelenteti meg munkatársai tanulmányait. Önállóan is ad ki könyveket, és jó kapcsolatokat alakított ki a hazai (pl. Miskolci Egyetem, ELTE, MÁFI, stb.) és a határon túli (szlovákiai és erdélyi) intézményekkel, múzeumokkal, kutatókkal.

 

Kérjük a bányászati múlt iránt érdeklődőket, a bányász szakma képviselőit, vállalkozások és társszervezetek vezetőit és munkatársait, hogy amennyiben módjuk van rá, anyagilag segítsék az Alapítvány munkáját a bányászmúlt emlékeinek feldolgozásában és publikálásában.

Sajnos a Bányászattörténeti Kutatások Alapítvány számára egyelőre nem lehet 1 %-ot felajánlani, de ennek intézése már folyamatban van, ha sikerül a jogosultságot megszerezni, jelezni fogjuk.

Az Alapítvány számlaszáma 55600143-00003767, a legkisebb hozzájárulás is segíteni tud abban, hogy a Bányászattörténeti Közlemények a jövőben is megjelenhessen.

Hozzájárulásukat előre is köszönjük!

Hadobás Sándor
az alapítvány elnöke
Szőke András György
ügyvezető igazgató - Geoszolg Kft.
Dr. Szemán Attila
főmúzeológus
Mednyánszky Miklós
műemlékvédelmi szakértő - szakíró

 

további információ kérhető:

HADOBÁS Sándor

tadibe@gmail.com

 

MEDNYÁNSZKY Miklós

m.mednyanszky@gmail.com