Mente Ferenc: Ötpercesek

 

Az idén 76 éves Mente Ferenctől kaptam az alábbi írásokat.

A Bányászati Technikumot végzett kolléga még tanulóként a Tatabányai Szénbányáknál végezte kötelező szakmai gyakorlatát, majd 1958-tól nyugdíjazásáig az Oroszlányi Szénbányák alkalmazásában állott. Volt frontlakatos, művezető, főművezető, s mellette az OMBKE helyi szervezetének oszlopos tagja. 1963-1985-ig, amíg a kötélpálya szállítással foglalkozott, a téma elismert szakértője lett, így az ilyen pályák tervezésével foglalkozó cégek is sokszor kikérték véleményemét.

2006-tól ír elbeszéléseket, történeteket, melyekben színesen mutatja be életét, ezen belül is a bányászatban töltött évtizedeket. Eddig két kötete jelent meg.

Az alábbi vidám történeteket az ő tollából közlöm.

 

A túlzott szigor következménye.

 

 

Éppen túljutottunk a forradalmi eseményeken, mondhatnám úgy is, akivel valami baja volt a hatalomnak kivonták a forgalomból. 1957. májusát írtuk. A XIV-es bányaüzemben szinte teljesen visszaállt a bányászatban akkor szokásos élet. Minden ment a maga útján, az sem okozott különösebb fennakadást, hogy a pár hónappal azelőtt még politikai fogolyból elég sokan, a bányában maradtak dolgozni. Ez nem volt baj, mert szükség volt a már gyakorlatot szerzett munkaerőre.

Egyedüli csúfságként még az udvaron éktelenkedett, az a szögesdrótból font alagút, amin a rabok a táborból, ami a domb tetején helyezkedett el, minden nap vonultak az aknatoronyhoz. A cirkuszban lehetett látni ilyen alagutakat, amin a vadállatokat terelték a porondra. Most hogy a rabtábor, mint olyan megszűnt, nem halt ki benne az élet, mert ideiglenesen munkásszállót alakítottak ki egy barakkban.  Annyi volt a különbség, hogy az ott lakók, már, mint civilek, nem voltak korlátozva a mozgásban.

E pár sort azért írtam le, hogy némi környezet ismeretet adjak.

Mint mondottam, visszatért a korábbi rend. Ebbe szigorúan beletartozott a bányarendészet, és a termelés irányító szervek ellenőrzése is.

 

Így kerül a képbe egy különleges figura: Sajnálatos módon nem emlékszem a tisztességes nevére. Tatabányán, aki a bányászatban akkor dolgozott úgy ismerte, mint: "Keserű Vendel". Ő egy szakmailag igen felkészült bányamérnök volt. A bányászattal kapcsolatban mindent tudott, ami fontos volt. A feladata az volt, hogy teljesen váratlan időpontokban, megjelent, felakasztotta a táblára a bilétáját és már szállt is le a bányába. Általában több órát tartózkodott lent, és a tapasztaltakat szigorúan jegyzetelte. Amikor kiszállt ment a főmérnökhöz és tájékoztatta, aznap mit tapasztalt a bányában.

 

Minden bizonnyal voltak hasznos és komoly észrevételei, amiket illett megszívlelni. Volt azonban egy hihetetlen rossz szokása: Egyszerűen nem tudott szemet hunyni, vagy elmenni úgy a legkisebb hiba mellett sem, hogy meglehetősen gorombán ne kezelte volna le a vétkest. Az emberek már ismerték, és nagyon kerülték. Persze a bányában nem olyan sok az elkerülési lehetőség. Mondok egy példát: Az egyik fővágatban dolgoztunk ketten a társammal. Az  volt a feladatunk, hogy a 800-as gumiszalag egy görgőtartó bakját kellett kicserélnünk, ami eldeformálódott, mivel a főtéből egy száz kilónál is nehezebb márga darab kicsúszott, és tönkre tette. Mindezt úgy kellett elvégeznünk, hogy lehetőleg ne akadályozzuk a szállítást. Vagyis ott álltunk a szalag mellett, arra várva, hogy pár percre megálljon. Az összekötőket már meglazítottuk, csak a csavarokat még természetesen nem vettük ki. Megjelent mellettünk az említett személy. Jó szerencsét! Köszönt. Maguk mit csinálnak itt? Hangzott a kérdés. Elmondtam Neki mi a feladatunk. Bólintott, majd azt mondta: Nem tudják mikor áll meg a szalag, addig menjenek le az alapközlére, és hozzanak fel tartalék görgőket. Mondtam Neki, de akkor nem tudjuk kihasználni a megállást. Igen csúnyán nézett rám, majd elővette a jegyzet füzetét, és kérdezte a nevem. Felírta és azt mondta, ha nem megyünk azonnal a görgőért, kizavar a bányából.

 

Túl sok értelmét nem láttam vitatkozni Vele, pedig tudtam, nincs a jelen helyzet megítélésében igaza. Kisebb afférom még két-három alkalommal volt vele, de nem végződtek oly módon, hogy hátrányos helyzetbe kerültem volna.

 

Telt múlt az idő, és az ominózus esetet követően a sors kezünkre játszott. Történt, hogy egy vágatban, ahol a fúrólyuktól a bánya belsejébe vezető tömedékelő homokot szállító cső meghibásodott. Ez csupán annyit jelentett, hogy a 150 mm átmérőjű iszapcső pakolása kifujt. Mivel a bánya 160 m mély volt a csőben áramló víz és homok keveréke 16 atm. nyomású volt. Ha a pakolás meghibásodott, a keskeny résen előtörő nagy nyomású "zagy"(homok víz keverék) percek alatt még a kemény márgában is, ami a vágat alját képezte, képes volt 80-100 cm mély gödröt kimosni. Itt is ez történt. A vágat szakasz viszonylag sík terület volt. ezért a sáros víz több tíz méter hosszan elöntötte a vágatot. Hogy hol a gödör a jár osztályban, nehéz volt észrevenni. Az iszapolással dolgozó bányászok, mikor felfedezték az üzemzavart, leállították a "zagy" szállítását. Miután egy ilyen pakolás csere nem egy egyszerű művelet volt, megtették a kötelező lépéseket, és miután felderítették a vízzel teli gödör elhelyezkedését, azt az előírásnak megfelelően megjelölték.

Ez a jelölés egyszerű volt. Két széldeszkát kereszt alakban összeszegeltek, és a gödör kezdetéhez és végéhez is tettek belőle. Egyszerűen kihegyezték fejszével a kereszt alját, és bele ütötték a vágat talpába. A bányászok tudták, hogy a két kereszt közé nem tanácsos bemenni, mert akár derékig is el lehet merülni, a hideg vízbe.

 

Valami dolgunk volt abban a bányamezőben, amikor megláttuk a helyzetet. Nem sokat tanakodtunk, mentünk tovább. Pár száz méterre, elmentünk Keserű Vendel elvtárs mellett, ő épen a lőmestert oktatta valami miatt. Biztosak voltunk benne, aznapra végzett a bányajárással, mert már közeledett a műszak vége.

 

Isteni szikra futott át az agyamon. Tudtam, hogy csak a vizes területen keresztül tud kimenni, ha nem akar nagyot kerülni. Mondtam a pajtásomnak, vigye a táskámat, és menjen a függőaknához.  Kivettem a két kilós kalapácsom a táskából, és futva igyekeztem a légvágat felé. A légvágat párhuzamos volt a vizes vágattal, és 100 m-ként összekötő vágatok voltak. Hamar oda értem, és óvatosan nyitottam ki a légajtót. Miután a hosszú egyenes vágatban fényt nem láttam, odaléptem a kimosott gödörhöz. Azt tudtam, hogy "Vendel" barátom honnan érkezik. A gödör elejét jelző keresztet kivettem, és a gödör végét jelző kereszt után 3-4 m távolságban belevertem a talpba.

 

Természetesen a szívem a torkomban dobogott, az adrenalin dolgozott. Sietve visszamentem a légvágatba, és azon keresztül mentem le az alapközlére. Ott elég nagy a forgalom, nem igen tűnik fel, hogy egy lakatos mászkál.

 

A szerszámos kuckót útba ejtettem, és bevittem a kalapácsot.

A kasnál találkoztam a pajtásommal. Nem mondtam meg Neki, mit eszeltem ki, ami ha bejön némi kis elégtételt jelent a sok piszkálódásért. Kiszálltunk, de mivel a műhely közvetlen az akna mellett volt, jól lehetett látni a közlekedő embereket. Nem sokáig kellett várni.

Mint egy ázott ürge, sárosan, vizesen jött ki a solniházból "Keserű Vendel "elvtárs. Talán érezte ez nem az Ő napja volt. Azt nem hallottam, hogy az iszapolókat elővették-e a "mulasztásért".

 

 

Két esemény egy kicsire nőt emberrel kapcsolatban.

 

 

Akiről szó van egy létező, igaz meglehetősen kicsire nőtt ember. A sors fintora, hogy mindössze 1.5 m. Volt a testmagassága. Igen érdekes, talán furcsa, hogy a feje, és annak mérete tökéletesen megegyezett, egy felnőtt ember fejével. Minden esetre szellemi állapota kifogástalan volt, szívesen beszélgetett bárkivel, sőt akit ismert, azzal számtalanszor neki állt viccelődni. Az hogy olyan alacsony volt amilyen, valószínű annak tudható be, hogy a kezei, lábai, formásak és erősek voltak, de a méretük kicsi volt. Fizikailag olyan erő volt benne, mint egy átlag felnőttben.

 

Hősünket  Biacsi Ferencnek hívták, és hosszú évek óta a tatabányai XIV-es bányaüzem dolgozója volt. Nyilván a testmagassága meghatározta milyen típusú munkák ellátására volt alkalmas.

Az egyik fő terület, ahol dolgozott, az üzemhez tartozó kazánház, ahonnan is a fürdőket látták el meleg vízzel, illetve biztosították az irodák és egyéb helységek fűtését. Az volt a feladata, hogy a kazánokban mindig megfelelő legyen a tűz. A salakozást és a vele kapcsolatos teendőket megfelelően ellátta.

A másik terület, ahol kisegítőként elég sokszor alkalmazták, a függőakna szállítás. Ott a csatlós feladatkört látta el. Igaz, hogy olyan esetben oda tették az ő számára készített kis emelvényt, amiről aztán kényelmesen elérte a jelző csengő karját.

Mint említettem, jó humorú ember volt, de nagyon haragudott, ha olyanok kezdtek vele élcelődni, akivel nem volt kellő nexusba. Igen csípős nyelve volt, és ha bemérgelték, olyan megjegyzéseket tett a szemtelenkedő felé, hogy bizony a többi bányász, aki leszállásra várt, igen csak kinevette.

 

Hogy mivel lehetett legjobban kihozni a sodrából?

Köztudott volt, abban az időben, sokan használtak, könnyű háti kosarat, amibe elég sok termék bele fért, akár a boltban, akár a piacon történt a vásárlás. Hátukra véve viszonylag könnyen hazavitték a vásárolt terméket. Miután emberünk kicsi volt, majdnem belefért egy ilyen kosárba.

Azt szokták kiabálni, persze lehetőleg úgy, hogy a kicsi ember ne lássa ki volt: Biacsi néni ég a kosár. Nem baj, csak a fiam rágyújtott. No, attól függött milyen volt a hangulata a kicsi embernek.

 

Ha már unta a piszkálódást, tett olyan megjegyzést is, amin aztán a jelenlévők ugyan csak hahotáztak. " Menjél, csak le a bányába dolgozzál, én megyek hozzátok, csinálok a feleségednek egy ilyen aranyos gyereket, mint én vagyok." Ennél még cifrább megjegyzéseket is tett, ha nagyon bemérgelték. Miután a csatlós munkakör, amit ellátott, felelős munkakör volt, munkás gyűlésen az üzemvezető megtiltotta, hogy a kicsi embert mérgesítsék. Persze tudjuk, mindig vannak olyanok, akik úgy gondolják, hogy ők kivételek. Egyszer az történt, hogy már a népszállítás után (így nevezték azt az időszakot, amíg a bányászok műszakváltása megtörtént) talán hatan-heten, vezető beosztású emberek beszálltak a kasba.  Az egyik vezető beosztású személy megengedte magának, nyilván azért, hogy szórakoztassa a többieket, hogy a kas indulásának pillanatában, oda kiáltott a csatlósnak: Biacsi néni meggyulladt a kosár! Emberünk várt egy másodpercet, és meghúzta a vészcsengőt, vagyis leállította a kast. Azt tudni kell, a bányabeli kasok, sokkal gyorsabban mennek, mint a lakóházakban beszerelt személyfelvonók. Így a kas mintegy 5-6 méterre a szint alatt állt meg.

 

A szövegelő ember felkiabált, miért álltunk meg Feri bácsi? Mindjárt megtudjátok, jött a válasz. A kicsi ember oda ballagott az aknatorony mellett lévő csőhöz, amin egy 100-as átmérőjű csonk volt, tolózárral ellátva. Arra használták, hogy az aknavizsga után, ha sok törmelék került a kas tetejére, megnyitották, és a magas nyomású, egyébként jég hideg víz, pillanatok alatt lemosta a szemetet. Miközben megnyitotta a tolózárat, lekiáltott: A bánya tűz és robbanás veszélyes, égő kosárral nem engedhetem le, ezért eloltom a tüzet a kosárba, aztán mehettek lefelé.

 

Mondanom sem kell, milyen ordítozást csaptak a kasban lévők. Mikor a kis ember megelégelte az alapos fürdetést, elzárta a tolózárat, és megkérdezte, ég –e még a kosár?

Mint aki jól végezte a dolgát leadta a jelzést, a kas elindult utasaival.

Persze a teljesen bőrig ázott emberek azonnal kiszálltak a bányából, siettek a fürdőbe, mert dideregtek a hideg zuhanytól.

Az üzemvezető még jól le is szidta őket, amiért szórakoztak a csatlóssal.

 

*

 

Mint akkoriban szokás volt májusban, amikor már elfogadható volt az időjárás minden üzem majálist rendezett. A dolgozók várták a majálist, mivel akkor nem csak a szénfal mellett találkozhattak társaikkal, hanem jó féle debreceni, meg sör mellett beszélgethettek, iszogathattak. Általában a család minden tagja elkísérte a dolgozót .A bányász zenekar kitűnő hangulatot teremtett, persze az elfogyasztott sör mennyisége is emelte a hangulatot..

 

A kérdéses majálison természetesen részt vett, a "kicsi" ember Biacsi Feri bácsi is. Ő akkor a negyvenes évei elején járt. Meg volt a maga társasága, akivel ilyen körülmények között együtt tartózkodott, persze evett és iszogatott. Nem esett nehezére pár korsó sör elfogyasztása, főleg akkor, ha egy-két pár debreceni kolbászt is elfogyasztott. Ott sem tagadta meg önmagát. Volt, hogy rászólt valakire,: Bácsi kérem, ültessen fel a padra. Persze nagy hahota közben volt, aki eleget tett a kérésnek. Ezek a majálisok általában az üzem kerítésén kívül, például a futballpályán zajlottak, minden esetre olyan helyen, ahol egyébként nem voltak épített illemhelyek. Az emelkedett sörfogyasztás következményét mindenki ismeri. Időnként el kellett menni a bokrok mögé, a kondenzvíz lecsapolása miatt. Estefelé már igen csak emelkedett volt a hangulat. Az emberek egyre többet mászkáltak a bokrok mögé. A "kicsi" embert is elérte a szükség, mivel szorgalmasan emelgette a korsókat. Lehuppant a padról, és elment a bokrok mögé.

 

Most is bujkált benne a kisördög. Megvárta, amíg egy fiatalabb hölgy a bokrok mögé indul, nyilvánvaló okból. Amikor a kicsi ember közelébe került, az kezébe temette az arcát, és hangos siránkozásba kezdett. Mivel sötétedett, a hölgy minden gyanú nélkül lépett a sírdogáló "kisgyermekhez". Mi bajod kisfiú? Kérdezte együttérzését kifejezve. Nem tudok pisilni, tessék nekem segíteni. A fiatal hölgy készségesen odalépett a "kisfiúhoz" és legombolta neki a bőrnadrág elejét. Megjegyzem Feri bácsi szeretett tiroli bőr rövidnadrágban járkálni, amint beköszöntött a jó idő. Azt is el kell, hogy áruljam, a "kicsi ember"testméretéhez képest "nagy bottal" rendelkezett.

 

A hölgy lehúzta az alsónadrágját a sírdogáló "kisfiúnak, majd elővette a "kukiját", hogy pisiltesse. Akkor döbbent rá, hogy alaposan rászedték, mert a kuki nem egészen egy kisfiúra vallott. Döbbenten megkérdezte, hány éves vagy kisfiú? Feri bácsi már nem takarta el az arcát, sírást imitálva, hanem hahotázva közölte a hölggyel a korát. A hölgy valószínű elfelejtette miért indult a bokrok mögé, mert elviharzott. Visszaballagva az asztaltársasághoz elmesélte a "csínytevését" amin aztán még sokáig nevetgéltek, viccelődtek....

 

 

Az "ulmagyalu"

 

 

1955. nyarát írtuk, amikor a kötelező egy hónapos termelési gyakorlattal végeztem, Tatabányán a XV.-ős bányaüzemben. Meglehetősen szegények voltunk, ezért bementem a bányamesterhez,elmondtam Neki, hogy szeretnék egy hónapot szénen dolgozni, hogy a tanév kezdetére legyen egy kis pénzem . A bányamester végig nézett és megkérdezte:Fiam ez nehéz munka, fogod bírni ? Igenlő válaszomra azt mondta, holnap reggel jelentkezzek a falézba, Benedek főaknásznál, aki majd megmondja melyik csapatra oszt be. Ha befejezted a hónapot, mielőtt leszámolsz, szeretnélek látni. Megköszöntem a lehetőséget, köszöntem és távoztam.

 

Meg kell jegyeznem, még nem voltam 18 éves, de igen jó fizikumú gyerek voltam .Másnap reggel megkaptam a beosztásom egy elővájáson dolgozó csapatra, mivel ott hiányzott egy csillés .A csapat tagjai, minden a negyvenes éveik körül jártak. Mivel korábban már láttak, a gyakorlat alatt, amikor lakatosként dolgoztam, barátságosan fogadtak, mint ismerőst.

Párnap alatt bebizonyítottam, bírom a kemény munkát,bár az első napokban komoly nehézség volt felvenni az általuk diktált iramot,hamar belejöttem,és a csapat teljes jogú tagja lettem. A csapat vezetője egy Erdélyből – Petrozsényból – származó bányász volt, aki a bányamunka minden fortéját jól ismerte. Keménykötésű ember volt, de mindig hajlamos volt némi viccelődésre. Amikor volt rá idő, például füstre váráskor, érdekes néha sikamlós történeteket is mesélt.

 

Nem emlékszem pontosan, de talán délutánosok voltunk, leszálltunk a bányába. A csapatvezető mondta, menjetek, készítsétek be a munkahelyre a fát, nekem van egy kis dolgom. Azzal elkezdett beszélgetni az alsó csatlóssal. Nem sokára ő is megérkezett a munkahelyre, ami talán tizenöt pernyi járásra volt a függőaknától. Nem jött üres kézzel, ő is hozott egy támfát. Neki álltunk a munkának. Ki akartuk fúrni a robbantó lyukakat, hogy mire megjön, a lőmester ne kelljen neki várni. Miután végeztünk a fúrással, hozzám fordult. Ferkó amíg a füstre várunk a lövés után, menj el a függőaknához, kérd el a csatlóstól az ulmagyalut, és hozd ide. Értettem, Ezzel nem beszéltünk többet a dologról, de láttam többször összenéznek, és vigyorogtak.

 

Most már elárulhatom, én sem voltam egy túl komoly savanyú János, és rögtön tudtam miben sántikálnak. Hamar megfogalmazódott bennem, én is megtréfálom őket.

Elárulhatom, hogy anyai nagyapám 45 évet húzott le a bányában. Mint ló vezető fiú kezdte, és mint harmad vezető elővájár ment nyugdíjba. Mindig szívesen hallgattam a véget nem érő bányabeli történeteit. Szinte mindent tudtam, a bányabeli kifejezésekről, műszavakról. Így rögtön tudtam, hogy az ulmagyalú az csak kitalálás, mert ilyen nincs. Aki esetleg nem tudná, az ulma tulajdonképpen a vágat talpa, és az oldal találkozása.

 

A lövés után fogtam a lámpám és szóltam a csapatvezetőnek, elmentem az ulmagyaluért. Jól van, fiam hozd csak el. A lőmester külön megkérdezte, hova mész? Az ulmagyaluért, válaszoltam. Vigyázz az alapközlén, a csillék között, nehogy valami bajod történjen. Ügyes fiú vagy igyekezz!

 

Azzal elballagtam. Lelki szemeimmel láttam az arcukon a vigyorgást.

 

Mikor oda értem a kashoz, a csatlós megkérdezte, hova-hova? Műszak alatt, csak a felügyelet által adott papírral lehetett kiszállni. Jöttem az ulmagyaluért.  Igen a csapatvezető említette, hogy jössz érte. Nos, gyere, oda adom. Ezzel megkerülte a kasszéket, és rámutatott a földön heverő mintegy négy méteres "140"-es U gerendára. Én tudtam, hogy az mire való, hiszen én is használtam egyszer, amikor a kast le kellett ültetni.

A meglehetősen hosszú gerenda alatt ugyan csak megizzadtam volna, ha odacipelem a munkahelyre.  Vállamra vettem, és megkértem a csatlóst, nyissa ki nekem a légajtót. Készségesen segített, de hozzátette, műszak végére hozd vissza, mert lehet, hogy másnak is kell. Miután becsukta utánam a légajtót, rögtön letettem a falazat tövébe, és az ott heverő pár deszkával letakartam.

 

Mivel tudtam, hogy a csatlós is tettes társ, gondoltam őt is megviccelem. A második légajtót teljesen kinyitottam, és egy darab deszkával kitámasztottam. Ezzel azt értem el, hogy egyedül a kas felől szinte lehetetlen volt kijönni, az óriási légnyomás különbség miatt. Megjegyzem a népszállítás idejére leállították a ventillátort, hogy ne kelljen a légajtókkal bírózni.

Megindultam a munkahely felé, de nem nagyon siettem, mert szerettem volna, valamit visszaadni a pajtásaimnak, az ugratásért. Tudtam, hogy legalább egy óra, mire felrakják a fóratot, a lövés után. általában egy fogásból 14-16 csille szenet raktunk ki. Mikor meguntam a nézelődést, visszamentem a csapatra. A csapatvezető mérgesen szólt rám: Hol a fenébe voltál ilyen sokáig, és hol az ulmagyalu?

 

Sajnálom, mondtam, a csatlós átküldött a Dél-keleti mezőbe, a szivattyúkamrához, hogy ott van a gyalu. Ott a szivattyúkezelő nem tudott róla, ezért nem tudtam hozni. Jól van, igyekezzetek, még van egy kis fórat, rakjátok ki, mert neki kell állni ácsolni. Igyekeztem közömbös arcot vágni, tettem a dolgomat. Elérkezett a műszak vége, elraktuk a ládába a szerszámokat, és megindultunk a kas felé. Mire odaértünk, már folyt a népszállítás, a két légajtó ki volt támasztva. beértünk a légajtók közé, szóltam az egyik pajtásomnak: Gyere, barátom segíts, visszatesszük az ulmagyalut a helyére,a kas mögé. A csapat tagjai megnyúlt arccal döbbentek rá, visszafelé sült el a tréfa.

 

A lőmester napokig szekálta a csapatvezetőt, az ulma gyaluval. Nem haragudtak rám, inkább még jobban befogadtak. Amikor eljött az utolsó műszak, mindegyik megölelt, és biztosítottak róla, bár mikor helyem van a csapaton. Másnap, amikor leszámoltam, bementem a bányamesterhez. Megköszöntem a lehetőséget. Felállt vállon veregetett, és azt mondta, szeretem a talpraesett szorgalmas legényeket. Jó tanulást és jó Szerencsét kívánok.

 

 

 


Ha valami részletesebben érdekel, esetleg segítségre van szükséged: